Panthers win Bobcat Invite

Team places fourth at Cody trackstravaganza

Posted 5/10/22

Two meets in two days led to mixed results for the Panther boys’ track team, as they placed fourth in Cody on Thursday, but followed that up with a dominating team win in Thermopolis on …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

Panthers win Bobcat Invite

Team places fourth at Cody trackstravaganza

Posted

Two meets in two days led to mixed results for the Panther boys’ track team, as they placed fourth in Cody on Thursday, but followed that up with a dominating team win in Thermopolis on Friday.

   

CODY TRACKSTRAVAGANZA

Bright skies with little wind helped the Panthers achieve some strong performances in Cody on Thursday, but the team fell short of a title as they finished 1 1/2 points behind 3A foe Worland and 66 behind 4A victors Sheridan.

The top performance of the day came from sophomore Isaiah Woyak, who finished top in the high jump setting a personal best height of 6 feet, 6 inches.

“It is always great to see personal records (PR), but Isaiah’s 6 inch PR in the high jump is very rare,” Panther Track Coach Scott Smith said.

That mark currently is the best in 3A heading into regional competition.

Senior Zach Ratcliff won the long jump, as he just broke 20 feet finishing with a jump of 20 feet, 1 1/2 inches.

Fellow senior Toran Graham got back on track, as he won the shot put with a throw of 53 feet, 9 1/2 inches.

In addition to Graham winning, senior Lane Shramek reached automatic state qualification by half an inch in the shot put with his fourth place throw of 47 feet, 4 1/2 inches.

   

BOBCAT INVITATIONAL

After a rarified Thursday meet, the team made a slightly longer trip to Thermopolis on Friday to take part in the Bobcat Invitational.

In the Bobcat Invitational, the Panthers took advantage of five individual first place finishes to win the team competition by 43 points over second place Big Piney.

Junior Daniel Merritt was the first victor, as he went into his first open 400 race of the season and walked away with first place in a time of 52.67.

Following Woyak’s performance on Thursday, senior teammate Eli Weimer got back on track. He won the high jump, clearing 6 feet, 4 inches, and tied for the second best mark in 3A this season.

“It was nice to see Eli [Weimer] get back on track as he had been struggling a bit,” Smith said. “Coach [Ashley] Hildebrand had been working on their approaches and it really paid off this weekend.”

Sophomore Jeremy Harms walked away with the pole vault title as he cleared 11 feet, 6 inches, winning on less missed attempts over Jack Godfredson from Burlington.

Graham won the shot put for the second day in a row, throwing almost identical to Thursday as he won with a throw of 53 feet, 9 inches.

Fellow senior Sheldon Shoopman won the discus with a throw of 147 feet, 2 1/2 inches.

   

REGIONALS

The regular season has quickly come to an end, as the Panthers now head on two long road trips to end the 2022 campaign.

That road trip starts with regionals, as they make the long trip to Kemmerer to take part in the 3A West Regional meet on Friday and Saturday.

“We will be fine tuning our technique and getting a little conditioning early this week,” Smith said. “We will just be looking to keep the improvements moving forward.”

The meet kicks off on Friday at noon, and continues on Saturday beginning at 9 a.m.

   

CODY TRACKSTRAVAGANZA

* Denotes state qualifying mark

   

Team scores: 1. Sheridan 185, 2. Cody 148, 3. Worland 120.5, 4. Powell 119, 5. Green River 86.5, 6. St. Stephens 11

   

100 meters: 14. Zach Ratcliff 12.22, 32. Adam Williams 13.18

200 meters: 7. Sam Whitlock 24.70, 8. Zach Ratcliff 24.73, 11. McKale Foley 24.92

400 meters: 2. Jace Hyde 55.18, 5. Ethan Bartholomew 55.92, 8. Evan Whitlock 56.40, 9. McKale Foley 56.76, 10. Adam Williams 57.03, 14. Ben Whitlock 1:01.45

800 meters: 2. Daniel Merritt 2:01.73*, 16. Jace Hyde 2:20.50, 21. Dylan Escalante 2:27.19, 25. Jon Hawley 2:39.45

1600 meters: 17. Nelson Ho 5:15.93, 23. Liam Taylor 5:22.88, 24. Breckin Streeter 5:26.89

110 meter hurdles: 6. Hyrum Jeide 17.07, 9. Simon Shoopman 17.58, 10. Eli Weimer 17.62, 11. Stuart Shoopman 17.97

300 meter hurdles: T7. Hyrum Jeide 44.18, 12. Stuart Shoopman 45.76

4x100 meter relay: 6. Marshall Lewis, Sam Whitlock, Toran Graham and Zach Ratcliff 46.24

4x400 meter relay: 4. Dylan Escalante, Evan Whitlock, Sam Whitlock and Jace Hyde 3:47.83

1600 sprint medley relay: 3. Hyrum Jeide, Marshall Lewis, Evan Whitlock and Ethan Bartholomew 3:56.18

High jump: 1. Isaiah Woyak* 6’, 6”, T3. Eli Weimer 5’, 10”, 5. Jace Hyde 5’, 8”

Pole vault: 4. Jeremy Harms 12’ 0”, T7. McKale Foley and Adam Williams 10’, 6”, T10. Wyatt Heffington 10’, 0”

Long jump: 1. Zach Ratcliff 20’, 1 1/2”, 9. Marshall Lewis 18’, 2”, 17. Sam Whitlock 16’, 3/4”

Triple jump: 5. Dylan Escalante 35’, 9”

Shot put: 1. Toran Graham* 53’, 9 1/2”, 3. Sheldon Shoopman* 48’, 1 1/2”, 4. Lane Shramek* 47’, 4 1/2”, 5. Sam Belmont 44’, 7 1/2”

Discus: 2. Sheldon Shoopman* 146’, 0”, 9. Sam Belmont 105’, 3”, 10. Lane Shramek 104’, 9”

   

BOBCAT INVITATIONAL

Team scores: 1. Powell 131, 2. Big Piney 88, 3. Rawlins 87, 4. Burlington 71, 5. Lovell 61, 6. Kemmerer 46, 7. Dubois 45, 8. Meeteetse 29, 9. Greybull 28, 10. Rocky Mountain 26, 11. Wyoming Indian 20, 12. Saratoga 16, 13. Riverside 15, 14. Thermopolis 10, T15. Farson-Eden, Ten Sleep and Shoshoni 6, 18. Hanna-Elk Mountain 2

   

100 meters: T24. Zach Ratcliff 12.74, 32. Adam Williams 13.11

200 meters: 13. Marshall Lewis 24.76, 20. Evan Whitlock 25.65, 21. Adam Williams 25.68

400 meters: 1. Daniel Merritt 52.67, 3. Zach Ratcliff 55.60, 7. Dylan Escalante 56.40, 11. McKale Foley 58.12

800 meters: 12. Ben Whitlock 2:20.76

1600 meters: 2. Daniel Merritt 4:46.77, 8. Ethan Bartholomew 5:01.62, 11. Liam Taylor 5:19.69, 12. Nelson Ho 5:25.93

110 meter hurdles: 4. Stuart Shoopman 17.48, 5. Simon Shoopman 17.60

300 meter hurdles: 6. Stuart Shoopman 45.75

4x100 meter relay: 4. Marshall Lewis, Sam Whitlock, Toran Graham and Zach Ratcliff 46.82

4x400 meter relay: 3. Dylan Escalante, Ethan Bartholomew, Sam Whitlock and Daniel Merritt

1600 sprint medley relay: 4. Hyrum Jeide, Marshall Lewis, Evan Whitlock and Ethan Bartholomew 4:09.03

High jump: 1. Eli Weimer 6’, 4”

Pole vault: 1. Jeremy Harms 11’, 6”, 8. McKale Foley 10’, 0”, 9. Wyatt Heffington 9’, 6”

Long jump: 2. Zach Ratcliff 20’, 5 1/2”, 25. Marshall Lewis 15’, 9 1/2”

Shot put: 1. Toran Graham* 53’, 9”, 2. Sheldon Shoopman 47’, 3”, 3. Lane Shramek 45’, 5 3/4”, 4. Sam Belmont 42’, 3”

Discus: 1. Sheldon Shoopman* 147’, 2 1/2”, 2. Toran Graham* 141 7 3/4”, 9. Sam Belmont 104’, 2 1/2”, 10. Lane Shramek 102’, 2 1/4”

Comments