Panther boys bring home historic regional title

Posted 5/17/22

History has been made.

For the first time under head coach Scott Smith the Panthers boys and girls won the 3A West Regional title, as the Panther boys’ track team won the competition in …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

Panther boys bring home historic regional title

Posted

History has been made.

For the first time under head coach Scott Smith the Panthers boys and girls won the 3A West Regional title, as the Panther boys’ track team won the competition in Kemmerer just ahead of second place Mountain View by 12.50 points.

For two days the team battled the elements, facing headwinds and crosswinds that exceeded 25 miles per hour both days — using three individual victories mixed with depth to help propel the team to victory.

Senior Zach Ratcliff led the way for the Panthers, as he pulled off a double in the jumping events, winning both the long jump and triple jump.

In the long jump Ratcliff pulled out the victory by just one-half an inch over Brock Douzenis from Worland. Ratcliff jumped 19 feet, 11 1/4 inches to capture the crown.

In the triple jump Ratcliff won by just 1 inch, as he jumped 39 feet, 10 inches, to capture the crown over Wyatt Jensen from Mountain View.

“It was great to see him pull that off,” Smith said. “It was a big upset in the triple, as he set a personal record by over 2 feet in the 30 to 40 miles per hour winds that knocked most kids down quite a bit.”

The other individual victory for the Panthers came in the high jump, as senior Eli Weimer won the event, clearing 6 feet, 2 inches, just ahead of sophomore teammate Isaiah Woyak, who placed second.

The Panthers picked up significant points in the throwing events, as seniors Toran Graham, Sheldon Shoopman and Lane Shramek placed second through fourth to help lead the way.

Sheldon Shoopman also placed second in the discus, with Graham close behind in third.

“Getting all four of our entered kids to place in the boys’ hurdles, triple jump, shot put and high jump really pile up the points fast,” Smith said.

The Panthers added more qualifiers in the hurdles, as sophomore Stuart Shoopman placed fourth and junior Simon Shoopman placed fifth respectively. Weimer and junior Hyrum Jeide placed sixth and seventh in the hurdles.

Junior Daniel Merritt battled the elements to place top five in all of the distance events, as he finished third in the 1600, fourth in the 800 and fifth in the 3200.

   

STATE MEET

The Panthers now head to the state meet in Casper, where they will compete for a spot on the podium and potentially challenge for a team title.

State track is set to kick off at 3 p.m. on Thursday, 9 a.m. on Friday and 9 a.m. on Saturday. All events take place at Kelly Walsh High School.

A schedule of events can be found on the Wyoming High School Activities Association website.

Full results from the 3A West Regional meet are below:

   

3A WEST REGIONALS

* Denotes state qualifying mark

^ Denotes preliminary mark

Team scores: 1. Powell 137, 2. Mountain View 124.50, 3. Worland 119.50, 4. Lander 107, 5. Lovell 88, 6. Kemmerer 50, 7. Lyman 44, 8. Pinedale 17

    

100 meters: 22. Adam Williams 12.67^

200 meters: 10. Sam Whitlock 25.35^, 12. McKale Foley 25.43^, 13. Marshall Lewis 25.51^, 19 Evan Whitlock 26.32^

400 meters: 17. McKale Foley 58.79^

800 meters: 4. Daniel Merritt 2:07.12, 12. Ethan Bartholomew 2:15.33, 13. Jace Hyde 2:16.40, 19. Ben Whitlock 2:23.46

1600 meters: 3. Daniel Merritt 4:47.24, 11. Ethan Bartholomew 5:18.22, 13. Liam Taylor 5:24.41, 16. Nelson Ho 5:30.78

3200 meters: 5. Daniel Merritt 10:51.88, 13. Liam Taylor 12:28.68

110 meter hurdles: 4. Stuart Shoopman 16.64*, 5. Simon Shoopman 16.66, 6. Eli Weimer 17.03, 7. Hyrum Jeide 18.42

300 meter hurdles: 11. Simon Shoopman 47.96^, 12. Stuart Shoopman 48.91^

4x100 meter relay: 5. Marshall Lewis, Sam Whitlock, Toran Graham and Zach Ratcliff 47.11

4x400 meter relay: 5. Jace Hyde, Dylan Escalante, Zach Ratcliff and Sam Whitlock 3:40.03

4x800 meter relay: 3. Ethan Bartholomew, Dylan Escalante, Jace Hyde and Daniel Merritt 9:34.63

1600 sprint medley relay: 6. Marshall Lewis, Sam Whitlock, Evan Whitlock and Ethan Bartholomew 3:58.16

High jump: 1. Eli Weimer* 6’, 2”, 2. Isaiah Woyak* 6’, 0”, 7. Jace Hyde 5’, 6”

Pole vault: 7. Jeremy Harms 11’, 0”, T9. McKale Foley 10’, 6”

Long jump: 1. Zach Ratcliff 19’, 11 1/4”, 6. Cody Seifert 18’, 10 1/2”, 11. Isaiah Woyak 17’, 8 3/4”, 18. Marshall Lewis 16’, 10”

Triple jump: 1. Zach Ratcliff 39’, 10”, 4. Isaiah Woyak 39’, 0”, 5. Cody Seifert 38’, 11”, 7. Dylan Escalante 38’, 6”

Shot put: 2. Toran Graham* 54’, 6 1/2”, 3. Sheldon Shoopman* 48’, 2”, 4. Lane Shramek 46’, 8”, 7. Sam Belmont 42’ 6 1/2”

Discus: 2. Sheldon Shoopman* 151’, 8”, 3. Toran Graham* 146’, 3”, 11. Lane Shramek 113’, 2”, 14. Sam Belmont 108’, 4”

Comments