Local artists earn awards at Cody show

Posted 7/22/21

The Cody Country Art League has announced the award winners of its 56th Annual Community Art Show. 

A total of 233 pieces were submitted by local artists and judged by professional artist …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

Local artists earn awards at Cody show

Posted

The Cody Country Art League has announced the award winners of its 56th Annual Community Art Show. 

A total of 233 pieces were submitted by local artists and judged by professional artist Reid Christie of Cody. Categories ranged from oil/acrylic, ceramics, woodworking, pastel, photography, mixed media, watercolor, sculpture/bronze and fiber arts. Awards were presented in each category among professionals, amateurs and youth.

Best of show went to Patty Stern for her “captivating” acrylic painting, titled “Dappled Ponies.” The People’s Choice was a tight race but ultimately went to Cody artist A. B. Smith for her pastel painting “His Copper Eye Passed over Me.”

This year’s Wells Fargo award went to Paul Kethley of Powell for his oil painting “Evening Encampment.” Cody artist Larry Bathauer took home the 2021 Pinnacle Bank award for “Autumn Billiance,” an acrylic painting. 

Michael Hansen from Lovell earned the Dennis and Shirley Barhaug Emerging Artist award for his oil painting “Shoshone.”

Lee Niziolek, longtime Cody Country Art League member and current board member, took home the Fern Bath award in appreciation of all her volunteer hours, behind-the-scenes work and contributions to the art league.

The Community Art Show will remain on display in the Cody Country Art League’s main gallery through July 31. It’s located at 836 Sheridan Ave., in the same building as the Cody Country Chamber of Commerce.

     

Professional oil/acrylic

1. Larry Bathauer, “Reflections of Sullivan Lake”

2. Linda Jolley, “Bird’s Eye View”

HM: Randy Burke, “Trail Dust Saloon”

    

Amateur oil/acrylic

1. A. B. Smith, “Cock-a-doodle-do”

2. Patti Gordon, “Shoshone Creek” 

HM: Glenna Fales, “Prismatic”

    

Professional watercolor

1. Melody Christensen, “You Are My Sunshine”

2. Dolly Frerichs-Stuber, “Iris and Pepper Tin”

HM: Elizabeth LaRowe, “Heart Mountain”

    

Amateur watercolor 

1. Jo-Anna Marquis, “Series 3 Peony”

2. Jacqueline Hajba-Miner, “Iris”

HM: Annalisse Baird, “Brilliant Catastrophe” 

    

Professional mixed

1. Phil Anthony, “The Jack of Hearts Pipe”

2. George VanBuren, “#27 Cave Art Series”

HM: Shirley Robinett, “Alone with You”

    

Amateur mixed

1. Jeff Bales, “Wire Hurdler”

2. Candy Olberding, “The Guardian”

HM: Jeff Bales, “Reindeer Moss Warrior”

    

Professional pastel

1. Karen Henneck,  “Winter’s Complimentary Colors”

2. Linda Franson, “Montana Roadshow”

HM: Shirley Shirley, “Beartooth Afternoon”

    

Amateur pastel 

1. A.B. Smith, Marsh

2. Paula Dimler, “Sunset Sail” 

HM: Dorinda Furnell-Richards, “River of Solace”

    

Professional draw/graphite

1. Maggie Bassett, “Two Hearts”

2. Lee Niziolek, “Hate Cold Mornings”

HM: John Giarrizzo, “Crazy Creek”

   

Amateur draw/graphite

1. Diana Barton, “Entering Hyattville”

2. Benjaporn Helburn, “Black Bear Skull”

HM: Diana Barton, “North Cabin — Mason-Lovell Ranch” 

    

Professional photography

1. Denise Connelly, “Windswept”

2. Shawn Stewart, “Grizzly Wave”

HM: Chris Parsons, “Surveyor of All”

   

Amateur photography

1. Linda Smith, “Grand Prismatic Spring”

2. Stephanie Amick, “Dear Sunset”

HM: Todd Johnson,
“Anyone Have a Towel?”

   

Professional woodworking 

1. Gary Lenhoff, “Flight”

2. Tim Goodwin, “Magazine Stand”

HM: Gary Lenhoff, “Timberdoodle”

    

Amateur woodworking 

1. Hardy Tyson, “Orchestra Model Guitar”

2. Casey Sheets, “Heart Mountain”

HM: Robert Smith, “Olive” 

    

Professional pottery

1. Mark Kronfuss, “Kibble Jar”

2. Pamela Nelson, “She’s Beautiful”

   

Amateur pottery

1. Candy Olberding, “Sedona Desert”

2. Stephanie Manuele, “Why I Like Robins”

HM: Candy Olberding, “Magdelina Matron of the Desert”

    

Professional bronze/sculpture

1. Aaron Connelly, “Limited Quota”

2. Justin Munden, “Moment with the Boss”

HM: Justin Munden, “Wilderness Salad Bar”

    

Amateur bronze/sculpture

1. Sarah Hite, “Soapstone Lily”

    

Professional fiber arts

1. Linda Sudduth, “Cody Icons”

    

Youth oil/acrylic

1. Alicia Parsons, “On the Wall”

2. Emmalee Nordland, “Cowboy’s Best Friend”

HM: Maezie Kronfuss, “Backyard”

    

Youth pastel 

Emmalee Nordland, “Snooty Bobcat”

   

Youth photography

1. Kolten Goldsby, “Sweetwater”

2. Emma Johnson, “No One Gives a Crap About the Speed Limit”

HM: Jack Ruble, “Sea Grass”

    

Youth watercolor

Jack Ruble, “The Beach”  

    

Fern Bath Award

Lee Niziolek

    

Dennis and Shirley Barhaug Emerging Artist Award

Michael Hansen, “Shoshone” (oil)

   

Pinnacle Bank Award

Larry Bathauer, “Autumn Brilliance” (acrylic)

   

Wells Fargo Award

Paul Kethley, “Evening Encampment” (oil)

   

Best of Show

Patty Stern, “Dappled Ponies” (acrylic)

   

People’s Choice

A.B. Smith, “His Copper Eye Passed over Me” (pastel)

Comments