Cubs finish conference runners-up

Posted 5/12/22

Difficult conditions led to tough results, as the Cubs girls’ track teams both came up just short against Cody, placing second at the Yellowstone Conference meet in Thermopolis on …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

E-mail
Password
Log in

Cubs finish conference runners-up

Posted

Difficult conditions led to tough results, as the Cubs girls’ track teams both came up just short against Cody, placing second at the Yellowstone Conference meet in Thermopolis on Saturday.

The seventh grade girls lost to Cody by just two points.

Ashlee Jacobsen won the 400 meters with a time of 1:08.90.

Kaylen Greenwald was the only other individual winner, as she won the pole vault, clearing 5 feet, 6 inches.

The other top performance came from Karee Cooley, as she broke the seventh grade record in the mile. 

Cooley placed second in the mile with a time of 5:47.90, breaking the previous record set by Kayla Kolpitcke in 2015.

“It was just fun to see that seventh grade mile record go down,” Cubs Track Coach Zach Coombs said. “Karee [Cooley] showed a lot of heart and determination, and it paid off. She works so hard and has an amazing attitude.”

The 4x400 relay team of Eleasah Horsley, Jacobsen, Montana Mixon and Cooley won with a time of 4:53.62.

Leah Graham placed second in both throwing events. Her throw in the shot put traveled 26 feet, 3 1/2 inches, and her discus throw covered 75 feet, 6 inches.

The eighth grade team came up just short as well, as they lost to Cody by just 13 points.

“We were heartbroken for the eighth grade girls and very proud of them,” Coombs said. “We thought we made the right moves to win, and the girls performed so well but came up just short. They gave us everything and have nothing to be disappointed in.”

Audrey Johnson won the 400 meters, finishing with a time of 1:04.38. Johnson helped score points in all the sprints for the Cubs, as she also placed top three in both the 100 and 200 meter dashes.

Hali Hancock outlasted the competition in the high jump as she walked away with the other first place victory for the Cubs, clearing 4 feet, 9 inches.

The only relay victory for the Cubs came in the 4x400 meter relay as the team of Johnson, Melissa Merritt, Nalani Jordan and Josie Werner won with a time of 4:46.15.

Jordan placed second in the triple jump and the discus, as she jumped 30 feet, 1 1/2 inches, and threw 85 feet, 6 inches, respectively.

   

BEST OF THE BEST

The Cubs season was not finished, as they went to Lander on Tuesday to take part in the Best of the Best meet.

The meet consists of the best middle school track athletes from around the state. The Cubs were able to see where they stacked up against the competition.

Read more about the Best of the Best in next week’s Powell Tribune.

Full results from the Yellowstone Conference meet are below:

    

SEVENTH GRADE

Team scores: 1. Cody 116, 2. Powell 114, 3. Lovell 100, 4. Lander 74.50, 5. Worland 74.50, 6. Thermopolis 49, 7. Riverton 11.50

   

100 meters: 11. Cambree Dicks, 19. Ryann Hutzenbieler, 20. Maddie Valdez, 21. Alexis Helfrich

200 meters: 4. Ashlee Jacobsen 29.46, 14. Cambree Dicks 31.81, 16. Elainna Cary 33.26, 19. Alexis Helfrich 35.33

400 meters: 1. Ashlee Jacobsen 1:08.90, 4. Karee Cooley 1:11.62, 7. Eleasah Horsley 1:12.76, 9. Ryann Hutzenbieler 1:13.51

800 meters: 3. Karee Cooley 2:44.15, 6. Eleasah Horsley 2:53.92, 7. Ryann Hutzenbieler 2:57.31

1600 meters: 2. Karee Cooley 5:47.90, 4. Eleasah Horsley 6:25.49

100 meter hurdles: 8. Leah Graham 19.90, 13. Montana Mixon 20.91

200 meter hurdles: 5. Montana Mixon 35.08, 6. Leah Graham 35.20

4x100 meter relay: 6. Anika Anderson, Kaylen Greenwald, Alexis Helfrich and Maddie Valdez 1:07.39

4x200 meter relay: 4. Elainna Cary, Cambree Dicks, Ryann Hutzenbieler

4x400 meter relay: 1. Eleasah Horsley, Ashlee Jacobsen, Montana Mixon and Karee Cooley 4:53.62

High jump: 7. Ashlee Jacobsen 3’, 10”

Pole vault: 1. Kaylen Greenwald 5’, 6”

Long jump: 14. Elainna Cary 11’, 4 1/4”

Triple jump: 5. Cambree Dicks 26’, 3”, 10. Elainna Cary 23’, 8”

Shot put: 2. Leah Graham 26’, 3 1/2”, 5. Maddie Valdez 22’, 10 1/2”, 11. Rowan Borcher 20’, 9 1/2”, 14. Anika Anderson 20’, 2”

Discus: 2. Leah Graham 75’, 6”, 3. Maddie Valdez 73’, 11”, 10. Anika Anderson 52’, 8 3/4”, 15. Rowan Borcher 47’, 8”

  

EIGHTH GRADE

Team scores: 1. Cody 150.50, 2. Powell 137.50, 3. Lander 93, 4. Riverton 78, 5. Worland 57, 6. Thermopolis 37.50, 7. Lovell 33.50

   

100 meters: 3. Audrey Johnson 13.80, 14. Kate Williams 15.21, 20. Maria Mendoza 16.75

200 meters: 2. Audrey Johnson 27.96, 6. Kadence Knuth 29.52, 12. Lucy Deez 31.08, 18. Neveah Garcia

400 meters: 1. Audrey Johnson 1:04.38, 8. Josie Werner 1:11.17, 11. Myah Rakness 1:14.21, 14. Cheyenne Laing 1:18.75

800 meters: 3. Melissa Merritt 2:47.27, 6. Myah Rakness 3:00.77

1600 meters: 2. Melissa Merritt 6:04.48, 3. Myah Rakness 6:07.38

100 meter hurdles: 5. Hayden Watts 18.96, 10. Isabelle Urbach 20.40, 14. Kate Williams 21.16, 18. Cheyenne Laing 21.68

300 meter hurdles: 4. Hayden Watts 34.02, 14. Isabelle Urbach 37.98, 15. Kaitlyn Griffith 39.00, 16. Ginny Summer 43.62

4x100 meter relay: 5. Lucy Dees, Cheyenne Laing, Hayden Watts and Josie Werner 58.73

4x200 medley relay: 3. Kadence Knuth, Isabelle Urbach, Hayden Watts and Kate Williams 2:10.78

4x400 meter relay: 1. Audrey Johnson, Melissa Merritt, Nalani Jordan and Josie Werner 4:46.15

High jump: 1. Hali Hancock 4’, 9”, 11. Elaina Kousoulos 3’, 11”

Pole vault: 2. Kate Williams 6’, 6”, 3. Nalani Jordan 6’, 0”

Long jump: 7. Kadence Knuth 13’, 1 1/2”, 10. Josie Werner 12’, 9 1/2”, 18. Neveah Garcia 9’, 11 1/2”

Triple jump: 2. Nalani Jordan 30’, 1 1/2”, 5. Kadence Knuth 27’, 7”, 11. Maria Mendoza 24’, 3 1/2”

Shot put: 3. Anai Torres 28’, 8 1/4”, T10. Nyah Johnson and Cheyenne Laing 23’, 5 1/2”, 18. Lucy Dees 18’, 11”

Discus: 2. Nalani Jordan 85’, 6”, 3. Anai Torres 84’, 1”, 10. Lucy Dees 65’, 0”, 14. Lexi Reeves 58’, 11”

Comments